Główna / Aktualności / Biegiem z Aten do Sparty i z powrotem

Biegiem z Aten do Sparty i z powrotem

Dziś inicjujemy nowy cykl: CIEKAWI LUDZIE są wokół nas. Prawdziwi mistrzowie. Ludzie niezłomni, przełamujący bariery, pokonujący własne słabości, z pasją i charakterem. Niespokojne duchy, które wychodząc z własnych stref komfortu poszukują nowych sportowych wyzwań. Często ekstremalnych. Swoją postawą inspirują i pomagają innym. Nasza Fundacja chce promować takie postawy i takie osoby.

Pierwszą postacią, którą chcemy krótko zaprezentować jest Paweł Żuk, rocznik 75. Swoją przygodę z bieganiem zaczął dość późno, bo w wieku 36 lat.

– Miałem wtedy lekką nadwagę (103kg) byłem tuż po rzuceniu palenia (16 lat,) a i przechodzony zawał serca też się przytrafił w młodości – wspomina z nostalgią 😊 Paweł. Bardzo szybko okazało się, że ma duże predyspozycje do biegów długodystansowych. Naprawdę długich. – Maraton to dla mnie taka jednostka treningowa – mówi Paweł.

Tak naprawdę największy fun towarzyszy mu w biegach 48-godzinnych, 6 – i 10-dobowych, jak również na 1000 km i 1000 mil. Stał się rozpoznawany w Polsce i na świecie. Jako jedyny do tej pory Polak stanął na starcie biegu na dystansie 5 000 km w Atenach. Mimo wielu przeciwności ukończył go i zajął drugie miejsce z czasem 49 dni, 6 godzin, 28min i 2 sekundy. Do Pawła należy także rekord świata w biegu 10-dobowym na bieżni mechanicznej – 1205,2 km.

– W czasie mojej przygody z bieganiem poznałem mnóstwo niesamowitych ludzi, dlatego też tej pory nie mogę się zatrzymać. Dopóki moje zdrowie na to pozwala, a jestem pod stałą opieką lekarską i wyniki mam z roku na rok coraz lepsze 😊 to zamierzam stawiać sobie coraz to bardziej hardcorowe wyzwania związane z bieganiem ultra – powiedział Paweł.

W kolejnym ekstremalnym wyzwaniu Pawła będziemy mu towarzyszyć zarówno w przygotowaniach, jak i samym starcie. Mowa o jednym z najtrudniejszych biegów ultra na świecie, który rusza 19 listopada w Atenachhttps://www.athenianrunnersclub.gr/long-races/ 490 km ekstremalnego wysiłku! 40-50 najlepszych biegaczy ultra na świcie, dopuszczonych do biegu na podstawie mocno wyśrubowanych minimów. Bieg  z Aten, przez Kanał Koryncki do Sparty i powrót pod Akropol. Historyczny i kultowy bieg. Nie sposób sobie wyobrazić lepszej lokalizacji biegu dla tych herosów niż Grecja. Ukończenie zawodów w limicie 4 dób to mega wyczyn, zdobycie wysokiego miejsca – rewelacja. Wśród najlepszych – Paweł.

Pawle, będziemy z Tobą. Jak zwykle dasz radę. A wszystkich zainteresowanych biegiem i występem Pawła Żuka zapraszamy na nasz profil https://www.facebook.com/fundacjadzielmysieusmiechem , gdzie będziemy przekazywać informacje i relacje z tym związane. Bądźcie z nami!